ana sayfa > Bilim > Koyun Zekası

Koyun Zekası

Salı, 23 Şub 2016 yorum ekle yorumlara git

İnsan beyninin yüzleri görsel olarak tanımak için geliştirdiği özel sinirsel mekanizmalar, bize yüzlerce değişik bireyi tanıma , hatırlama ve onları düşünme yeteneği sağlıyor. Koyunlarsa, koyun işte !.. Bize sorsanız hepsi birbirine benziyor. Oysa onlar insanlar için aynı şeyi düşünmüyor anlaşılan. Bir araştırma, koyunlarında benzer bir beyin organizasyonu sayesinde hem kendi hemcinslerinden bireyleri, hemde farklı insanları tanıdıklarını ve oldukça uzun süre belleklerinde tuttuklarını ortaya koydu. Cambridge’deki (İngiltere) Babraham Endüstri Bilimsel ve Gelişimsel Nöroloji Labaratuvarı’nda Keith M. Kendrick ve ekip arkadaşlarına göre insanlar gibi koyunlarında beyinlerinin şakak ve alın loblarında, sosyal yaşamın gerekli kıldığı bu zihinsel işlemi kolaylaştıran uzmanlaşmış sinir sistemleri bulunuyor.

 

Ekipçe yürütülen deneyler, koyunların 50 başka koyunu tanıyıp görsel özeliklerini iki seneyi aşan bir süre boyunca belleklerinde tuttuklarıı ortaya koymuş bulunuyor. Araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuçda, bu uzmanlaşmış sinirsel devrelerin, uzun süreli ayrılıklardan sonra dahi farklı koyun ve insan yüzlerini seçici bir biçimde kodlayabilmeleri.
Deneyde 20 koyun, yüzleri tanımak için eğitilmiş. Bunun için labirente sokulan koyunlara, ayrı odacıklarda 25 çift koyunun önden çekilmiş yüz resimleri gösterilmiş. Resimlerden biri, yiyecek ödülüyle birlikte gösteriliyor. Hayvanlar, 30 turdan sonra yiyecek sağlayan yüzleri %80 doğrulukla tanımışlar. Daha sonra 4-6 hafta boyunca 400-500 deneye daha tabi tutulan hayvanların , yeniden eğitilmeye gerek göstermeksizin, önden tanıdıkları yüzleri profillerindende tanıyabildikleri görüşmüş.

 

Daha sonra hayvanların tanıdıkları yüzleri ne kadar akıllarında tutabildiklerini belirlemek için 800 güne kadar uzayan çeşitli aralıklarda testler yinelenmiş. Hepsinde de koyunların resim tercihlerini doğru olarak yaptıkları görülmüş. Ancak, 601-800 gün sonrasında denek koyunların doğru resimleri hatırlama gücünün belirgin biçimde azaldığı gözlenmiş.

Categories: Bilim Tags: ,
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok